28 listopada 2018
Wycieczka - Lublin, Kozłówka

Dnia 21 listopada 2018 roku  uczniowie klas: drugiej, trzeciej i czwartej szkoły podstawowej pojechali na wycieczkę  do Lublina. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Barbara Bałuk, Anna Królikowska i Bożena Małaj. Celem wycieczki było, m.in. obejrzenie i poznanie historii Zamku Królewskiego i Starego Miasta w Lublinie, a potem zwiedzanie pałacu w Kozłówce. W Lublinie pan przewodnik oprowadził uczniów po zamku, jednocześnie zapoznając ich z jego historią, mówił również o tym  jak został on zburzony, a potem odbudowany. Wspomniał też, że zamek wykorzystano od pierwszej połowy XIX w. do przetrzymywania więźniów. Obecnie na zamku znajduje się  też Muzeum Lubelskie. W muzeum dzieci mogły obejrzeć  przedmioty i  narzędzia  znalezione podczas prac wykopaliskowych w Klementowicach  oraz zebrane z innych miejsc województwa lubelskiego. Uczestnicy mogli podziwiać galerię ludowego malarstwa polskiego,  dawne przedmioty codziennego użytku, tj.: garnki, broń, stare monety, a także ludowe stroje, w które ubierały się kobiety i mężczyźni. Atrakcją okazały się świetnie wykonane manekiny oddające postaci z czasów średniowiecza.  Po wyjściu z zamku dzieci weszły na wieżę, skąd oglądały panoramę Lublina. W czasie spaceru po Starym Mieście podziwiały zabytkowe budynki. Z Lublina pojechano do Kozłówki, aby obejrzeć pałac Zamoyskich.  Obiekt, który dzieci zobaczyły, był bardzo duży. To  osiemnastowieczny pałac, w czasach swojej świetności należał do rodu Zamoyskich. Tę najlepiej zachowaną w Polsce rezydencję arystokratyczną zbudowano w stylu późnego baroku. Obecnie w budynku znajduje się muzeum z bogatym wnętrzem pełnym cudownych obrazów, mebli i porcelany. Pałac otacza wspaniały, zadbany ogród. Pani kustosz bardzo przystępny i ciekawy opowiadała o dawnych właścicielach zamku, o jego dziedzicach, ale i  o wnętrzach pałacowych. Pałac zachwycił wszystkich. Po jego obejrzeniu była okazja, aby kupić pamiątki związane z tym miejscem. Na uczniach duże wrażenie wywarła także  magnacka powozownia z wieloma epokowymi pojazdami na różne pory roku i okazje.  Kozłówka, mimo jesiennej pory, oczarowała zwiedzających. Wycieczka wszystkim się podobała. Uczniowie mieli okazję zintegrować się z osobami z innych klas oraz zwiedzić piękne miejsca w Polsce. Mieli też możliwość poznawać i pogłębiać wiedzę historyczną swojego kraju.