W pierwszej części spotkania Dyrektor Szkoły pani Monika Krawczyk powitała serdecznie wszystkich zebranych oraz złożyła świąteczne życzenia. Podczas uroczystości zostały wręczone dyplomy i nagrody uczniom, którzy wykonali własnoręcznie różaniec oraz wykazali się wiedzą o różańcu. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno - muzyczny, który obejmował swoją tematyką radość przyjścia na świat Syna Bożego. Ks. Mariusz Szyszko pobłogosławił opłatki, pokarm oraz całą społeczność szkolną - wyjaśnił znaczenie tradycji dzielenia się opłatkiem oraz złożył wszystkim zebranym świąteczne życzenia.
W kościele łacińskim wigilia Bożego Narodzenia jest obchodzona 24 grudnia, w kościele greckokatolickim i prawosławnym – 6 stycznia (w związku z posługiwaniem się kalendarzem juliańskim), a w kościele katolickim obrządku ormiańskiego – 5 stycznia.
Dzień wigilii Bożego Narodzenia bywał też przesuwany. Według tradycji ludowej (wciąż żywej np. na Kielecczyźnie), w latach, gdy 24 grudnia wypada w niedzielę, wigilia nie mogła być obchodzona, ponieważ „niedziela nie przyjmuje postu”. W takim przypadku wieczerzę wigilijną urządzano już w sobotę, a Boże Narodzenie świętowało się przez trzy dni.
Zgodnie z tradycją w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z „pierwszą gwiazdką na niebie”. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie. Wieczerzę, jak każe obyczaj, postną, rozpoczyna się modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii Mateusza lub Ewangelii Łukasza w części dotyczącej narodzin Jezusa. Potem uczestnicy wieczerzy wzajemnie przełamują się opłatkiem, jednocześnie składając sobie życzenia. Na stole przykrytym białym obrusem z wiązką sianka pod spodem ustawia się o jedno nakrycie więcej, niż wynosi liczba zgromadzonych osób. Dodatkowe miejsce przy stole wigilijnym przeznaczone jest dla niezapowiedzianego gościa, a zwyczaj ten upowszechnił się w XIX wieku. Ważnym zwyczajem towarzyszącym wigilii Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd. Często też pod choinką umieszczane są prezenty, które wedle tradycji przynosić ma gwiazdor, św. Mikołaj, dzieciątko, aniołek lub gwiazdka.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wigilia_Bo%C5%BCego_Narodzenia
LINKI
Dyrektor szkoły: Monika Krawczyk Sekretariat 256845060 Zespół Szkół nr 2 w Łaskarzewie
Wicedyrektor Karina Flisek e - mail: 2gim_laskarzew@wp.pl ul. Kolejowa 13
Copyright ZS 2 Łaskarzew 2018