13 listopada 2018
Niepodległa, niepokorna - 100 lat niepodległości

Niepodległa, niepokorna – pod takim hasłem uczczono 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole w dniu 9 listopada 2018 r. Uroczystość rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego o godzinie 11.11. Ta pieśń, która była towarzyszką niedoli wielu pokoleń Polaków i świadkiem wszystkich radosnych chwil, pieśnią – symbolem rozlegała się o tej samej godzinie w całej Polsce.

W dalszej części uroczystości uczniowie klas V przedstawili pantomimę Niepodległa, niepokorna, przypominając w wymowny sposób trudną i bolesną drogę naszych rodaków do niepodległości. Dalsza część spotkania była przeglądem współczesnych pieśni patriotycznych, które zaprezentowali uczniowie klas IV-VIII i III gimnazjum. Wśród utworów pojawiały się piosenki Jana Pietrzaka, Jacka Kaczmarskiego, zespołu Ich Troje czy Syberiada. W piosenkach nie zabrakło obrazów walki o demokratyczną ojczyznę,  symboli narodowych  i pytań o jej przyszłe losy Każdy z utworów zawierał deklarację patriotyzmu i troskę o  losy Ojczyzny. Na zakończenie śpiewanek patriotycznych wszyscy uczestnicy uroczystości zaśpiewali Rotę- pieśń, która wskazuje na powinność prawdziwego patrioty polegającą na obronie najcenniejszych wartości narodowych.

Poloneza czas zacząć –pisał wieszcz narodowy Adam Mickiewicz. Ten taniec wykonany przez wszystkich uczniów szkoły był wspaniałym zwieńczeniem uroczystości. Patriotyczne spotkanie w naszej szkole nabrało uroczystego wymiaru dzięki obecności księdza Edmunda Szarka- proboszcza parafii Łaskarzew, kierownik Domu Pracy Twórczej Bajka – Monice Walendzie i Kierownikowi Miejskiej Biblioteki Publicznej – pani Elżbiecie Paśnickiej. Uroczyste spotkanie było tylko częścią obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Planowana jest jeszcze wieczornica połączona ze wspólnym biesiadowaniem w barwach biało – czerwonych.