15 października 2019
Międzypokoleniowy Piknik Integracyjny pn. "Razem bezpieczniej w powiecie garwolińskim "

Międzypokoleniowy Piknik Integracyjne pn. "Razem bezpieczniej w powiecie garwolińskim ". W dniu 10 października 2019 roku, w godz. 10.00 do 13.00 w Zespole Szkół nr 2 w Łaskarzewie, przy ul. Kolejowej 13 miał miejsce piknik integracyjny, skierowany do dzieci i młodzieży, osób dorosłych, w tym powyżej 55 roku życia i seniorów. Celem przedsięwzięcia było podniesienie świadomości i wzrost poziomu wiedzy mieszkańców Mazowsza w zakresie profilaktyki bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych oraz zasad bezpieczeństwa w sytuacjach mogących stwarzać zagrożenie życia lub zdrowia. Przyświecała nam szeroko rozumiana profilaktyka: kształtowanie bezpiecznych zachowań uczestników ruchu drogowego oraz ochrona uczestników ruchu drogowego (pieszych, w tym dzieci i osób starszych, rowerzystów, motorowerzystów). Został on zorganizowany w ramach realizacji projektu pod nazwą „Razem bezpieczniej w powiecie garwolińskim”, którego realizatorem jest garwolińskie Stowarzyszenie Wspólnota Powiatowa w Garwolinie. Jest to zadanie Województwa Mazowieckiego w 2019 roku w zakresie bezpieczeństwa. Koordynatorem Projektu jest Zbigniew Marciniuk. 5 klas naszej szkoły zostało przeszkolonych w zakresie udzielania I pomocy przedmedycznej oraz z bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zajęcia te prowadziły trenerki: Renata Liszewska i Małgorzata Pychner. Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali elementy poprawiające bezpieczeństwo (elementy odblaskowe, saszetki medyczne I pomocy przedmedycznej). Następnie udali się boisko szkolne, gdzie strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie zademonstrowali pokaz sprzętu będącego na wyposażeniu jednostki. Pokazy te cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów i pracowników szkoły.  Ostatnim elementem dzisiejszego dnia był smaczny bigos z kiełbaskami,  przygotowany przez panie ze szkolnej kuchni.

Czy wiesz, że:1. na 100 wypadków na naszych drogach przypada 11 zabitych, 31 ciężko rannych oraz 93 średnio i lekko rannych, 2. od 2007 roku Polska jest niechlubnym liderem wśród krajów Unii Europejskiej jeśli chodzi o liczbę zabitych w wypadkach drogowych, 3. ryzyko utraty życia na polskich drogach jest 2 –krotnie większe niż średnia europejska, 4. w Polsce wskaźnik śmiertelności wynosi 110 zabitych na 1 milion ludności, 5. w powiecie garwolińskim zarejestrowanych jest prawie 100 tysięcy pojazdów ( na 1 mieszkańca przypada 0,91 pojazdu), 6. koszty związane z obsługą wypadków drogowych w Polsce wynoszą rocznie około 30 miliardów złotych, 7. ofiary śmiertelne wypadków drogowych to roczny koszt dla budżetu Państwa blisko 8,7 mld zł,  8. w 2012 roku na polskich drogach zginęło 3 500 osób.