21 listopada 2019
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Łaskarzewie świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

Zespół Szkół nr 2 w Łaskarzewie wziął udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Do akcji przystąpiła także nasza szkoła, która przez ponad tydzień przygotowywała się do uroczystych obchodów. Koordynatorki projektu: pani Bożena Niewczas i pani Ewa Bożek opracowały harmonogram działań, który zawierał zadania dla każdej klasy. W ramach przygotowań uczniowie na zajęciach poznawali prawa dziecka, oglądali filmy poświęcone temu zagadnieniu, przygotowywali prace plastyczne, kolaż, utwory poetyckie, transparenty, ,,chodzące tablice”, piosenkę, prezentację o instytucjach i osobach broniących praw dziecka oraz dekoracje prezentujące historię praw dziecka. W realizację projektu była zaangażowana cała społeczność szkolna. Kulminacją obchodów było uroczyste spotkanie uczniów w sali gimnastycznej w dniu 20 listopada. Uczniowie klasy 4 wystawili scenkę z utworu Janusza Korczaka ,,Król Maciuś I”. Wszystkie klasy wraz z wychowawcami pochwaliły się działaniami, które pozwoliły im poznać prawa dziecka. Uczniowie przedstawili swoje prace, śpiewali i recytowali. Nie zabrakło niebieskich strojów i innych niebieskich elementów, które podkreślały związek z UNICEF.

Uczniowie naszej szkoły z radością śpiewali refren ułożonej z tej okazji piosenki ,,Kiedy dzieci śmieją się, śmieje się wtedy cały świat”. Te słowa chyba najlepiej mówią o tym, że warto obchodzić Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Zapewne wpisze się on na stałe do naszego szkolnego kalendarza.

Opracowała: Bożena Niewczas