19 września 2019
80 - Rocznica Spalenia Łaskarzewa

W 80 rocznicę spalenia Łaskarzewa w czasie II wojny światowej uczniowie klasy VI naszej szkoły zaprezentowali spektakl – pantomimę „ Ojczyzna Bohaterów”. Tematyka spektaklu obejmowała czasy utraty wolności przez Polskę, w czasie rozbiorów do wybuchu II wojny światowej. Opowiada o narodzie bohaterów, który nigdy nie utracił nadziei, który nigdy nie dał się złamać. Nie byłoby heroicznych aktów największego poświęcenia( obrony Westerplatte,, Poczty Gdańskiej, Warszawy, czy naszego miasteczka Łaskarzewa), gdyby nie wzór naszych przodków, którzy „ na stos rzucili życia los”.Polska na 123 lata wymazana była z mapy świata i 20 lat po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Niemcy i ZSRR kolejny raz zdecydowały o losach Ojczyzny. Rok 1939 data kolejnej powolnej męczeńskiej śmierci Polski. Jednak tragiczne wydarzenia wyzwalały siły do walki, do przetrwania nie tylko jednostek, ale całego narodu.

W spektaklu zaprezentowanym w nietypowej formie jaką jest pantomima, wystąpiło 17 uczniów z klasy szóstej. Okazało się , że ruchem, gestem, mimiką i dobrze dobraną muzyką, można pokazać szmat historii. Nie bez znaczenia były tez stroje i rekwizyty wzbogacające przedstawienie. To, co zaprezentowali uczniowie poruszyło wiele serc ludzi, którzy ocierali spływające po policzkach łzy wzruszenia.Spektakl wyreżyserowały i przygotowały uczniów: P. E Bożek. P. B. Niewczas z pomocą p. D. Rybackiej. Dekorację wykonał KS. Mariusz Szyszko. Muzykę zgrała P. Olga Vauthier ( z domu Bożek)